Renowacja elewacji zabytkowej jest zadaniem o wiele trudniejszym i bardziej skomplikowanym niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Dlatego też postanowiliśmy przygotować ten oto materiał – aby zaznajomić naszych czytelników z aspektami, które powinni oni wziąć pod rozwagę zanim przystąpią do tego relatywnie wymagającego przedsięwzięcia.
Na początek nadmienić należy, iż przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac wymogiem niezbędnym jest określenie ogólnego stanu elewacji poprzez jej inspekcję i identyfikację uszkodzeń, niedoskonałości, deformacji, czy też innych problemów, które to będą wymagały zamaskowania bądź też usunięcia na dalszych etapach prac. Następnym krokiem powinno być określenie stopnia zawilgocenia ścian zewnętrznych obiektu, powiem nadmierna wilgoć, rozwijająca się pleśń oraz duża ilość grzybów to bolączki, z którymi zmaga się wiele budynków historycznych w naszym rejonie. Dysponując odpowiednimi informacjami, będziemy w stanie dobrać odpowiednie materiały, środki konserwujące, jak również zakontraktować ekspertów mogących pochwalić się odpowiednim doświadczeniem jeżeli chodzi o podobnego typu realizacje.
Kiedy już nabędziemy niezbędne produkty i będziemy mieli pewność, że podjęliśmy współpracę z prawdziwymi ekspertami w swojej branży, czas przejść do zabezpieczenia budynku przed dalszym niszczeniem oraz zawilgacaniem co z kolei umożliwi przystąpienie do dalszych prac konserwacyjnych oraz renowacyjnych. Realizację projektu powinno każdorazowo poprzedzić odtłuszczenie ścian oraz ich umycie przy wykorzystaniu odpowiednich środków, co zapewni, że stosowane w późniejszych etapach substancje będą trzymały się elewacji i nie będą odpadały po zaledwie kilku bądź kilkunastu miesiącach od naniesienia.
Ze swojej strony zalecamy także, aby do renowacji zabytkowych elewacji wykorzystywać wyłącznie najlepsze tynki, preparaty krzemianowe oraz farby, bowiem będzie to gwarancją, że obiekt po zakończeniu prac będzie prezentował się wręcz zachwycająco, przywrócony zostanie mu utracony, pierwotny charakter, natomiast on sam zostanie w sposób zadowalający zabezpieczony przed kolejnymi zniszczeniami i deformacjami, które to mogłyby negatywnie przełożyć się na wytrzymałość całej struktury budynku. Naszym zdaniem, jeżeli budynek ma służyć jeszcze przez wiele kolejnych lat, na przykład jako siedziba firmy lub organizacji, luksusowy hotel, bądź też obiekt użyteczności publicznej, nie powinniśmy w żadnym wypadku oszczędzać na jego prawidłowym odrestaurowaniu, bowiem jest to działanie jednorazowe, które następnie owocować będzie przez długi okres czasu. Renowacja wykonana w sposób profesjonalny to także gwarancja, że podobnego typu prac nie trzeba będzie na przestrzeni najbliższych miesięcy lub lat powtarzać, dzięki czemu środki inwestycyjne przeznaczyć można będzie na doposażanie obiektu oraz zabezpieczanie jego wnętrza. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym przez nas poradom, renowacja historycznej elewacji przebiegnie o wiele sprawniej, jak również nastręczy możliwie jak najmniej trudności!